Anasayfa / Ankara Karamanlı Öğrenciler Birliği / Ankaramander’de Kasım Ayı Öğrenci Buluşması

Ankaramander’de Kasım Ayı Öğrenci Buluşması

 

    Ankara Karamanlılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nde, her ay düzenlenen öğrenci toplantımızda, Kıbrıs Barış Harekâtı anlatıldı.

   20 Temmuz 1974 tarihinde, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kıbrıs’ta başlattığı harekatın komutanlarından Kıbrıs Gazisi Emekli General Cemal Eruç, Kıbrıs Barış Harekâtını anlattı ve anılarını paylaştı.

   Harekatta, Kıbrıs’a çıkarma yapan 1. Komando Taburu’nun Komutanı olan Cemal Eruç, o günleri, Karamanlılar Derneği’nden burs alan öğrencilerle, davetlilere anlatırken duygusal anlar yaşandı.

   Askerliğin, ölümle yaşam arasında gidip gelme sanatı olduğunu belirten Emekli General Eruç, arazi hakkında bilgi verdi. Harekatın başarıyla sonuçlanmasında Türk insanının karakterinden olan kahramanlığın ve dayanıklılığın payının büyük olduğunu ifade etti.

   Şehitlerimizi hayırla yad eden General Cemal Eruç, Türkiye’den Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne her gidişinde şehitlerimizin mezarına beyaz karanfil götürdüğünü anlattı.

   İlgiyle dinlenen konuşmanın sonunda Karamanlılar Derneği Başkanı Veli Bozkır Emekli General Cemal Eruç’a teşekkür ederek, Hatuniye Medresesi kapısının maketini sundu.

    Dernek salonumuzda düzenlenen etkinlikte Karamanlılar Derneği Başkan Yardımcısı M. Feridun Erdoğdu, Sekreter Üye Ahmet Tek, Muhasip Üye Ayhan Akgöz ve yönetim kurulu üyesi Ali Güler de hazır bulundu.

   Öğrenciler, kendileri için M. Feridun Erdoğdu’nun hazırlattığı çorba, pilav ve kavurmadan oluşan yemeklerini yediler.

   Sıcak birortamda güzel sohbetlerin yapıldığı toplantının ardından, Ankara’da çeşitliüniversitelerde okuyan 70 öğrencimiz, aylık 300 lira olan burslarını aldılar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.