Anasayfa / Haberler / Divle Obruğu Tulum Peyniri Tescillendi

Divle Obruğu Tulum Peyniri Tescillendi

Coğrafi İşaret Tescil Belgesi takdim töreni ve sergisi, Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Habip Asan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik’in katılımıyla gerçekleştirildi. Türk Patent ve Marka Kurumu’nda gerçekleşen sergide tescilleri hızlıca tamamlayarak uluslararası organizasyonlarda daha fazla katma değer oluşturmayı amaçladıklarını belirten Asan, “2017 yılı Türk Sınai Mülkiyet Sistemi açısından son derece başarılı bir yıl oldu. Sınai Mülkiye başvuruları dünya ortalamasının çok üzerinde bir oranda artış gösterdi. Genelde dünyada patent başvuru oranları yüzde üçler, yüzde beşler mertebesindeyken 2017 yılında yüzde 35’lik bir patent başvurusu oranıyla yerli patent başvurularımız 8 bin 600’ü aştı. 120 binin üzerinde marka başvurusuyla son 6 yıldır Avrupa’da en fazla marka başvurusu yapan ülke konumunu güçlendirdik, koruduk ve daha da yukarı çıkardık. 2017 yılında 100’ün üzerinde bir marka tescil ettik. 2017 başında 200’ler civarında olan tescilli coğrafi işaretler sayısını 2017 sonunda 320’lere çıkardık ve yaklaşık olarak 400 civarında coğrafi işaret tescil işlemleri devam ediyor” şeklinde konuştu.

Programda, ‘Balıkesir Kuzu Eti’, ‘Orhangazi Gedelek Turşusu’, ‘Ağın Leblebisi’, ‘Edremit Zeytinyağı’, ‘Çubuk Agat Taşı’, ‘Antalya Piyazı’, ‘Çınarcık İşi’, ‘Kırklareli Hardaliyesi’, ‘Karacabey Soğanı’, ‘Vezirköprü Semaveri’, ‘Tarsus Humusu’, ‘Bolu Kızılcık Tarhanası’, ‘Karaman Divle Obruğu Tulum Peyniri’, ‘Sinop Nokulu’, ‘Tosya Pirinci’ gibi ürünlere tescil belgeleri takdim edildi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.