Anasayfa / Etkinlikler / KARAMANLI YUNUS TSM BESTE YARIŞMASI MUHTEŞEM BİR FİNALLE SONUÇLANDI

KARAMANLI YUNUS TSM BESTE YARIŞMASI MUHTEŞEM BİR FİNALLE SONUÇLANDI

 

KARAMANLI YUNUS TSM BESTE YARIŞMASI

MUHTEŞEM BİR FİNALLE SONUÇLANDI

 

Vefatının 700. yıl dönümünde UNESCO tarafından 2021 yılının Yunus Emre anma yılı ilan edilmesi münasebetiyle, Karaman Eğitim Kültür ve Sağlık Vakfımızca görev edinilip hazırlıklarına başladığımız “KARAMANLI YUNUS TÜRK SANAT MÜZİĞİ BESTE YARIŞMASI” muhteşem bir finalle sonuçlandı.

Yaklaşık bir yıl öncesinde planlayıp hazırlıklarına başladığımız beste yarışması yoğun bir emek ve başarının sonucu olarak ortaya çıktı.

Proje için ön hazırlıklar tamamlanıp, teknik şartnamenin hazırlanması, duyurunun yapılması, bestekârların eserlerini göndermeleri, Türk Müziği üstatlarınca finalde yarışacak 10 eser ve Karamanoğlu Mehmet Bey Türkçe Özel Ödülü belirlenmesi uzun soluklu bir çalışma sonucu gerçekleşti.

Yunus Emre’yi genç nesillere tanıtmak, şiirlerini müzik yoluyla geniş kesimlerle buluşturmak, şair ve söz yazarlarının Yunus Emre ile ilgili yazdıkları/yazacakları şiirlerin bestelenmesini sağlamak, Türk Müziği Repertuvarını geliştirmek, bestecileri nitelikli yeni eserler vermeye teşvik etmek, eserlerinin tanıtılmasına katkıda bulunmak ve yeni bestecilerin yetişmesini sağlamak amacıyla başladığımız çalışmalarımızı başarıyla final aşamasına taşıdık.

Final yarışmasının TRT Müzik kanalında yayınlanması konusundaki kararlı çabamız sonuç verdi. 27 Mart Pazar günü TRT Arı stüdyosunda -bant yayın olarak- gerçekleşen finalde ödüller sahiplerini buldu.

Birincilik ödülünü güftesi Vedat Fidanboy, bestesi Faruk Şahin’e ait olan “Aşk Bir güneştir” adlı eser kazanırken; ikincilik ödülünü güftesi Murat Kocaballı, bestesi Amir Ateş’e ait “Hak Yolunda Olanlar” adlı eser, üçüncülük ödülünü ise güftesi Yunus Emre, bestesi Ferhat Sarmusak’a ait “Ben Bir Acep İle Geldim” adlı eser kazandı. Karamanoğlu Mehmet Bey Türkçe Özel ödülünü güftesi Arzu Saatçioğlu, bestesi Aydın Tekindor’a ait “İçindeki sonsuz aşkla” adlı eser kazandı. TRT Müzik kanalında yayınlanma tarih ve saati de ayrıca duyurulacaktır.

KARAMANLI YUNUS TÜRK SANAT MÜZİĞİ BESTE YARIŞMASI’nın plan aşamasından icra edilmesine kadar geçen sürede emeği geçen ve teşrifleriyle final gecemizi onurlandıran Hazine ve Maliye eski Bakanı KAREV Kurucu Üyemiz Sayın Lütfi Elvan, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı KAREV Kurucu Üyemiz Sayın Metin Kıratlı ve final gecesi teşrifleriyle bizi onurlandıran Karaman Valisi Mehmet Alparslan Işık ve maddi destek veren kıymetli sanayicilerimiz BİFA Bisküvi, DURU Bulgur ve SARAY Holding, KAREV Kurucu üyelerimiz ve Yönetim Kurulu üyelerimize,

Birbirinden kıymetli besteleriyle yarışmayı taçlandıran değerli bestekâr ve güftekârlarımıza, TRT ekranları aracılığıyla geniş kitlelere ulaşmamıza olanak sağlayan TRT Genel Müdürlüğüne, yayında ve yapımda emeği geçen idari ve teknik personele, eleme ve final Jüri üyelerine, sunucu ve solist sanatçımıza, TRT Ankara Radyosu ses ve saz sanatçılarına, KARTAP Derneğine, çalışmalarımıza emek veren gönül veren çalışma arkadaşlarımıza katkılarından dolayı Vakfımız, Türk Müziği ve Hemşehrimiz Yunus Emre adına çok teşekkür ederiz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.