Anasayfa / Etkinlikler / KAREV’DE BÜYÜK KARAMAN BULUŞMASI

KAREV’DE BÜYÜK KARAMAN BULUŞMASI

KAREV (KARAMAN EĞİTİM KÜLTÜR VE SAĞLIK VAKFI) Ankara’da Büyük Karaman Buluşması’na ev sahipliği yaptı.

Karaman’ın sorunları, çözümleri ve geleceği konusunda görüş alışverişinde bulunmak üzere KAREV Mütevelli Heyeti üyeleri, Ankara’daki Karamanlı devlet adamı, bürokrat ve siyasetçiler, Karaman yerel yöneticileri, siyasi partilerimizin Karaman il başkanları ve Sivil Toplum Kuruluşları’nın başkan ve yöneticileri, yerel basın mensupları, Karaman Belediye Spor yöneticileri ve Karaman dışındaki illerde bulunan Karaman Dernek ve vakıflarının başkan ve yöneticileri Karaman için “ortak akıl” üretmek amacıyla bir araya geldiler.

26 Temmuz 2019 Cuma günü KAREV’in Ankara Mithat Paşa Caddesi’ndeki yeni yerinde samimi bir sohbet ortamında gerçekleştirilen anlamlı toplantıya yaklaşık yetmiş beş kişi katıldı. KAREV’in tadilatı yeni biten binası misafirlere gezdirildi. İhtiyaca göre titizlikle hazırlanan proje ve gerçekleştirilen tadilat ile birleşen iki dairenin Karaman’a yaraşır bir merkez olduğu konusunda bütün misafirler ortak kanaatlerini belirterek Başkan Veli Bozkır’a teşekkür ettiler. Arkasından yemekli toplantıya geçildi.

Karaman Esnaf Odaları Başkanlığı ve KAREV’in katkılarıyla hazırlanan akşam yemeğinde Karaman Callası, küflü peyniri, tahınlısı, mayalısı, şebiti hep birlikte yenildi. Karaman elması ve Duru Bulgur’un getirdiği şeftali konuklara ikram edildi.

Toplantıya Kalkınma eski Bakanı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Sayın Lütfi Elvan, Karaman Milletvekili Sayın Selman Oğuzhan Eser, Karaman Valisi Sayın Fahri Meral, Karaman Belediye Başkanı Sayın Savaş Kalaycı, Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Mehmet Akgül başta olmak üzere pek çok hemşehrimiz katılım sağladı. TEKSİF Sendikası Genel Başkanı Sayın Nazmi Irgat, Duru Bulgur Yönetim Kurulu Başkanı Sayın İhsan Duru, Başkan Yardımcısı Sayın Emin Duru  İKEV Onursal Başkanı Sayın Suat Sözer, İzmir Karamanlılar Derneği Başkanı Sayın Aziz Bilgin ve Mersin Karamanlılar Derneği Başkanı Sayın Salih Aydın da toplantıya teşrif ettiler. MHP Genel Başkan Başdanışmanı ve MYK Üyesi Dr. Ali Güler, MHP MYK Üyesi Sayın Hüseyin Korkmaz, Cumhurbaşkanlığı Kabine Sekreteri Sayın Osman Sağlam, MHP İl Başkanı ve Karaman Baro Başkanı Sayın Av. Oktay Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Sayın Av. Abidin Çağlayan, Karaman Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Sayın Gökhan Alkan, Ayrancı Belediye Başkanı Sayın Yüksel Büyükkarcı,  Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Sayın Bayram Uysal, Karaman ESOB Başkan Vekili Sayın Cemal Özbay,  Karaman ESOB Yönetim Kurulu Üyesi Şuayip Dik, Karaman Ticaret Borsası Başkanı Sayın Ekrem Çavaş, Karaman Belediye Spor Yönetim Kurulu Üyeleri Sayın Mehmet Bayrakçı, Sayın Ali Kamer, Karaman Belediyesi ONGUN AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Turan Uysal, Ankara’daki hemşehrilerimizden Sayın Prof. Dr. Ali Eryılmaz, MEB Daire Başkanı Sayın H. Ali Okur, KAREV Mütevelli Üyeleri Sayın Yük. Mimar M. Feridun Erdoğdu, Sayın Y. Müh. Ayhan Akgöz, Karaman Basınının duayen isimleri Sayın Medeni Yavuzaslan ve Sayın Ahmet Cicibıyık, Hak-iş Karaman İl Başkanı Mehmet Bayrakçı ve Doç. Dr. Ayşe Petek Kadıoğlu toplantıya katılan isimlerdi.

KAREV Başkanı Veli Bozkır’ın yaptığı açılış konuşmasında katkıları için Karaman Esnaf Odaları Birliği Başkanlığımıza ve toplantıya katılan değerli katılımcılara teşekkür etti. Yaklaşık iki aylık çalışma sonrası Vakıf Genel Merkezinin hizmete hazır olduğunu belirterek maddi manevi destek veren hayırseverlere teşekkür etti. Başkan Bozkır; Karaman ile ilgili olarak Hızlı Tren, Çevre yolu, Kazımkarabekir ilçemiz sınırlarındaki mermer ocağı ruhsatları, ilimizin tanıtımı ve bir çok konuda düşünce ve önerilerini paylaştıktan sonra toplantıyı yönetmek üzere sözü Sayın Lütfi Elvan’a bıraktı. Oturumu yöneten Sayın Lütfi Elvan tek tek bütün katılımcılara söz verdi. Katılımcılar Karaman’ın sorunları hakkında ve tanıtımı ile ilgili neler yapılması gerektiği konusunda değerlendirmelerde bulundular. Karaman’da son yıllarda gerçekleştirilen bütün yatırımlarda büyük emeği bulunan Sayın Elvan, sorunları not aldıktan sonra sorun olarak aktarılan her konuda yapılanları ve yapılacaklar konusunda açıklamalarda bulundu. Milletvekili Selman Oğuzhan Eser ile Vali Sayın Fahri Meral katılımcıların sorularını bilgilendirme noktasında cevaplandırdılar.

Karaman Belediye Başkanı Sayın Savaş Kalaycı, üç ayda gerçekleştirdikleri işleri kısaca özetledikten sonra, üzerinde çalıştıkları projelerden bahsederek, 1-4 Ağustos tarihlerinde Karaman’da Uluslararası Türk Dünyası Şöleni düzenleyeceklerini ifade ederek şölen davetiyelerini katılımcılara takdim etti. Karaman için yapılacak her türlü çalışmaya belediye olarak destek vermeye hazır olduklarını ifade etti. Bürokratlarımızdan ve STK larımızdan Karaman’ın sorunlarını çözerken bizlere destek vermelerini bekliyoruz dedi.

Toplantıda herkesi dinleyen ve dile getirilen sorunları/talepleri not alan Sayın Bakan Lütfi Elvan, son yıllarda Karaman’da büyük yatırımlar olduğunu, Karaman’ın Ankara, İstanbul, Konya ve Eskişehir’den sonra “Yüksek Hızlı/Hızlı Tren” projesi kapsamına alınan 5. İnci il olduğunu, bunu bizzat kendisinin takip ettiğini, Konya-Karaman arası Hızlı Tren Projesinin sinyalizasyondaki bazı gecikmeler giderilerek bu yılsonunda faaliyete geçirileceğini ifade etti. KMÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül Hoca ile de istişare ettiğini, üniversitemizin kütüphanesi ve bütün sosyal tesislerinin 24 saat halkımıza açık olduğunu, özellikle gençlerimizin üniversitemizden yararlanmaları gerektiğini vurguladı. Karaman’dan gelecek her türlü projeye destek vereceğini bir kere daha ifade etti.

Toplantı Karaman Belediye Spor yöneticilerinin katılımcılara isimlerinin yazılı olduğu Karaman Spor atkısı ve forması hediye etmeleri ile son buldu. Misafirler memnuniyetlerini ifade ederek, böyle bir buluşmayı tertip ettiği için Sayın Başkan Veli Bozkır’ın şahsında KAREV Yöneticilerine teşekkür ettiler.

Hemşehrilerimiz, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Sayın Metin Kıratlı, Önceki Maliye Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın İlhan Hatipoğlu ve İstinaf Mahkemeleri Bölge Başkanı Sayın Esat Toklu’nun işleri nedeniyle Ankara dışında olduklarından toplantıya katılamadıkları öğrenildi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.