Anasayfa / Ankara Karamanlı Öğrenciler Birliği / TİMSAL KARABEKİR ANKARAMANDER ÖĞRENCİ BULUŞMASINDA BABASI HEMŞEHRİMİZ KÂZIM KARABEKİR PAŞA’YI ANLATTI

TİMSAL KARABEKİR ANKARAMANDER ÖĞRENCİ BULUŞMASINDA BABASI HEMŞEHRİMİZ KÂZIM KARABEKİR PAŞA’YI ANLATTI

 

TİMSAL KARABEKİR ANKARAMANDER ÖĞRENCİ BULUŞMASINDA
BABASI HEMŞEHRİMİZ KÂZIM KARABEKİR PAŞA’YI ANLATTI

Ankara Karamanlılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin geleneksel öğrenci buluşmalarının 2019 yılındaki ilk toplantısı 13 Ocak 2019 Pazar günü dernek merkezinde gerçekleştirildi.
Her ay yapılan ve Ankara’da Üniversite öğrenimi gören Karamanlı gençlerimizin dernekten almakta oldukları karşılıksız bursların da dağıtıldığı bu ayki toplantının onur konuğu Hemşehrimiz “Şark Fatihi”, “Yetimler Babası” Kâzım Karabekir Paşa’nın kızı Timsal Karabekir (Yıldıran) oldu.
Her öğrenci buluşmasında Karaman’ın kültürel, tarihi, sanatsal bir değerini konferans veya paneller ile anmayı ve Karamanlı gençleri bu değerlerle tanıştırmayı amaçlayan ANKARAMANDER, bu ay “Ölümünün 71. Yılında Her Yönüyle Kâzım Karabekir Paşa” başlıklı bir panel düzenledi.
Dernek Başkanı Veli Bozkır’ın açılış konuşması ve saygı duruşu ile başlayan etkinlik, Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ali Güler’in yönettiği, Paşamızın Küçük Kızı Timsal Hanım’ın ve Hemşehrimiz Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemalettin Taşkıran’ın konuşmacı olarak katıldıkları panel zaman zaman duygusal sahnelere yol açtı.
Kısaca Karabekir Paşa’nın soyu ve ailesinden bahseden Dr. Ali Güler, Paşa’mızın 1923 ve 1943 yıllarında ata yurdu Kazım Karabekir İlçemize ve Karaman’a yaptığı iki geziyi ana hatları ile anlattı.
Prof. Dr. Cemalettin Taşkıran konuşmasında Paşamızın asker, devlet adamı, diplomat, eğitimci, şair ve sanatçı kişiliğini hayatından örneklerle dinleyicilere sundu. Paşamızın eserlerinden de bahseden Taşkıran, Karabekir’in yazıp bestelediği “Türk Yılmaz Marşı”ndan da bir bölümünü seslendirdi. Taşkıran’ın heyecanlı, duygu yüklü konuşması dinleyenleri oldukça etkiledi.
Panelin Onur Konuğu, Paşamızın küçük kızı Timsal Karabekir her zaman olduğu gibi babası Karabekir’i hem aile içi ilişkileri, hem soyu, ailesi, hem de hayatından kesitler vererek ayrıntılı bir şekilde anlattı. Karabekir Paşa’nın Mustafa kemal Paşa’ya verdiği desteğe dikkat çeken Timsal Karabekir, “tarihini bilmeyen milletlerin coğrafyasını başkaları çizer” diyerek gençlere tarihlerini çok iyi okumaları tavsiyesinde bulundu. Babasının çocuk davasına çok önem verdiğini, Karabekir’in çocuklarının sadece ikiz ablaları ile kendisi olmadığını; Kars, Ardahan, Erzurum ve Sarıkamış yöresinde Kazım Karabekir Paşa’nın açtığı okullarda okuttuğu birçok yetim ve öksüz çocuğun sonradan çok önemli görevlere geldiklerini ve onların da Karabekir’in çocukları olduğunu ifade etti.
Timsal Karabekir istek üzerine babasının ve annesi İclal Hanım’ın mağduriyet dönemlerini anlatan “İki Damla Göz Yaşı” şiirini okudu.
Panelin sonunda Dernek Başkanı Veli Bozkır tarafından konuşmacılara plaketleri verildi. Dernek Yönetim Kurulu üyeleri İlhan Hatipoğlu ve Ayhan Aköz tarafından Dr. Ali Güler’in “Emrinizdeyim Paşam! Kâzım Karabekir Paşa” ve “Nutuk’tan Dersler: Atatürk ve Kadın Hakları” isimli kitapları Timsal Karabekir’e takdim edildi.
Panelin ardından Dernek Başkan Yardımcısı M. Feridun Erdoğdu nezaretinde yaptırılan pilav, kavurma ve tulumba tatlısı misafirlere ikram edilerek, Ocak Ayı bursları dağıtıldı.
Ocak Ayı Öğrenci Buluşması Paneli öğrenciler, hemşehrilerimiz ve çok sayıda misafir tarafından ilgiyle izlendi. Katılımın çok yüksek olduğu toplantıda, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Yasemin Demircan, Doç. Dr. Meşkure Yılmaz, Dr. Tuğba Tan, Prof. Dr. Sait Bağcı, Ankara’daki Emekli Öğretmen Subaylar gurubunun üyeleri, Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyeleri Emekli Kurmay Albay Dr. Cüneyt Küsmez, Dr. Veli Fatih Güven, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Daire Başkanı Osman Sağlam, ANKARAMANDER Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri bulunmuşlardır.

         

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.